| دوشنبه 04 تیر 1403

پورتال جامع دلتا

تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران
دسترسی آسان به بخش های سایت
تحقیق و مقاله در مورد انواع ویتامین ها

(بتاکاروتن)A ویتامین

 

این ویتامین جزودسته ویتامین های محلول در چربی بوده و برای تامین سلامتی بشر بسیار مفید و لازم است برای تولید مثل بیناَََََیی تنظیم رشد سلولی و سیستم ایمینی بدن حیاتی میباشد بدن می تواند آن را در انساج 

پر چرب بخصوص کبد ذخیره کند.

 بخصوص بتاکاروتن به یک گره از مواد شیمیایی که ضد اکسیدانAویتامین

نامیده می شوند تعلق دارد.این ویتامین در برابر اکسیژن حساس است و در چربی حل می شود ولی در آب غیر قابل حل است .ویتامین آ دو نوع است :

ویتامین( آ) که از جگر ماهی ها تهیه می شود .ویتامین آ که از جگر سیاه ماهی های آب شیرین حاصل می گردد منابع گیاهی ویتامین (آ) :(خرما-اسفناج-جعفری-زرده تخم مرغ-آلو بخارا-کرفس-کلم پیچ-هویچ-سیب زمینی-کدو حلوائئ-زردالو-هندوانه و هر نوع برگ سبز-قرمز و یا زرد بدست می آید) ویتامین(آ) درجگر سیاه ذخیره می شود ومقد ار آن در مبتلایان به قرحه-سفلیس-تورم شامه درونی قلب-اختلالات قلبی وعروقی      وترمبورزسرخرگهای اکلیلی-تورم کلیه مزمن عفونت های کیسه صفرا-     کم می شودو باید  این کمبود بوسیله ی عصاره ویتامین مزبورویارژیم        غذایی برطرف گردد.   ویتامین(آ) درمواردنامبرده زیرتجویزمی شود:                                   بیماری های روده-جگرسیاه-کلیه وبیماری قند-شب کوری(ولی نه درتمام    شب کوریها)اکزوفتالمی و عفونت های پوست و بافتهای پوششی.زیادی این ویتامین در بدن نیز اثرات زیانبخشی دارد بهمین جهت خورن جگر سیاه روباه و خرس قطبی که از نظر ویتامین (آ)غنی هستند برای انسان زیان آور است.ویتامین(آ)برای سلامتی غشاء مخاطی چشم حلق و بینی و جهاز تنفسی وهاضمه لازم می باشد.

منافع

ویتامین (آ)ممکن است یکی از نیروهای عظیم و قدرتمند موادغذائئ باشد.

از محققین به طور وضوح ثابت نموده اند که می تواند در نبرد علیه سرطان تقویت سیستم ایمنی بدن جلوگیری و شفای تورم های پوستی موثر باشد.

کرم صاف کننده چروک صورت از ویتامین (آ)ساخته شده است.داروی ویتامین(آ) (تیگاسن)درمان دیگری برای بر طرف کردن لکه های سرخ بدن می باشد.اما آنچه گفته شد مقداری کمی از فواید ویتامین (آ)است . تحقیقا ت انستیتوی ملی سرطان نشان می دهد که ویتامین (آ)خواص گسترده ای در

مبارزه با سرطان دارد.محققین .دیگری می گویند ویتامین(آ) می تواند با 

سرطان های مثانه-حلق-مری-معده-پروستات-روده بزرگ و مقعدمبارزه کند. مطالعات مردم شناسی در ایالات متحده آمریکا-اروپا و آسیا به 

وضوح نشان می دهد که مصرف بتاکاروتن-ارتباط تنگاتنگی با کاهش

میزان سرطان دارد.مطالعات جانوری وانسانی نیز بیانگر این است که 

ایمنی بدن را تقویت نموده و مقاومت انسان را در مقابل بیماری افزایش

داده و طول دوره را کاهش می دهد.

از عفونت دستگاه تنفسی جلوگیری کرده و به شفای زخمهای پوستی سرعت 

می بخشد. بینایی راتقویت نموده و از شب کوری جلوگیری می کند.

 

همچنین باعث افزایش رشد بدن تقویت استخوانها-پوست وموی سالم-

دندانها ولثه های سالم می شود.تجربه نشان می دهد که مالیدن کرم ویتامین

(آ)به پوست-باعث جلوگیری از آکنه-جوش-لکه دارشدن و زخم پوست می-

شود.

منابع حیوانی: 

روغن کبد ماهی-گوشت و سایر منابع حیوانی دارای ویتامین (آ)(رتینول)

میباشند.

 

B1) ویتامین

ویتامین (ب)که به اسم تیامین و آنورین هم خوانده می شود و در آب رقیق حل می شود ولی در چربی غیر قابل حل است این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود و از طریق ادرار و عرق دفع میگردد .

در کشور های توسعه یافته بیشتر افراد بزرگسال دچار کمبود این ویتامین هستند.و کمبود این ویتامین بیشتر از کمبود انواع دیگر ویتامین ها مشاهده می شود و دلیل آن خیلی ساده و بدیهی است

مصرف الکل .متخصصین می گویند الکل بر تمام مواد غذائئ بدن بخصوص تیامین یا ویتامین (ب1)اثر باقی می گذارد .

ویتامین (ب1)درآب محلول بوده و بدن مقدار اضافی را دفع می کند و به علت اثر سود بخشی که روی سیستم عصبی دارد ویتامین فکر نامیده میشود و باید روزانه از آن برای جبران کمبود و کنترل احساسات مصرف نمود در طول بیماری استرس و عمل جراحی نیاز به این ویتامین بیشتر می شود برای بهره بیشتر آن را با ویتامین های بکمپلکس-

(2ب)و(6ب)مصرف کنید چون مصرف این ویتامین با آن ویتامین ها اثر بهتری می گذارد.

منافع:

این ویتامین باعث رشد شده و به عمل هضم کمک می کند(بخصوص کربوهیدراتها)وبه روح نشاط و شادی بخشیده و اعمال سیستمهای عصبی ماهیچه هاو قلب را بهبود می بخشد و از میزان خساراتی که الکل به سوخت و ساز وارد می کند جلوگیری می نمایدکاهش تیامین اعمال قلب را دچار اختلال کرده و مصرف آن به معالجه بیماری های قلبی کمک می کند.

آزمایشاتی که روی حیوانات انجام شده نشان می دهدکه تیامین پیروفسفات وکوکاربوکسیلازدرمعالجه حمله های قلبی موثراست.

تیامین تقریبااثرات سمی سرب را ازبین برده برای بچه هایی که درمعرض ناراحتیهای ناشی ازسرب قرارمی گیرندبسیارمفیداست.

منابع:

شیرخشک-برنج-گندم کامل-جو ولوبیا-سبزیجات وسبوس-زرده تخم مرغ-گردو-بادام زمینی وحبوبات وجود دارد.

B2ویتامین

این ویتامین که ریبوفلاوین ولاکتوفلاوین نیزخوانده شده وبرای هضم کاربوهیدرات وموادچربی لازم است به مقدارکم درآب والکل حل شده ودربرابرنور حساس است ومقداری از این ویتامین بوسیله باکتریهای روده ساخته می شود زیرا مقدارویتامین(ب) که ازبدن دفع می گردد

بیش ازمقداری است که واردآن می گردد. کمبود این ویتامین موجب افزایش ویتامین (1ب) در بدن می شود وکمبودآن ممکن است موجب عوارض زیربشود. تورم خشک پوست-سوزش زبان وپا-تورم زبان خارش مقعد-کم شدن حساسیت درناحیه پا وساق پا سر گیجه لرزوچشم درد. این ماده غذایی محلول درآب مانند تیامین به سهولت جذب شده و به تولید انرژی برای بدن کمک می کند وباید به طور مداوم مصرف شده و جایگزین گردد چه بوسیله غذا چه بوسیله مواد غذایی مکمل.

مصرف الکل به طور موثری احتیاجات ریبوفلاوین را افزایش میدهد

همان طور که الکل در مورد سایر ویتامین ها عمل می کند ونیاز به آنان را افزایش می دهد. فشارعصبی و ورزش های شدید وسنگین نیز

مقدار ریبوفلاوین را کاهش می دهد.در آمریکای شمالی کمبود ریبوفلاوین خیلی متداول می باشد. اثرات این کمبود روی پوست وغشاء مخاطی پدیدار می گردد. علایمی که در روی پوست مشاهده می شودعبارتند از ترک خوردگی پوست روی لب وگوشه لب –احساس سوزش –قرمزی وتورم روی زبان-هم چنین اگزمای روی صورت و دستگاه تناسلی نیز بسیار متداول می شود.

منافع:

ریبوفلاوین از خسارات رادیکال های آزاد به سلول ها بیماری های

سخت وپیری جلوگیری می کند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که  رابطه نزدیکی بین سرطان حلق وکاهش ریبوفلاوین وجود دارد این ویتامین میزان جذب آهن را افزایش داده وممکن است ما را در مقابل  کم خونی حفظ کند. این ویتامین در حفظ و بدست آوردن سلامتی مؤثر بوده ودررشد نیزتاثیر بسزائئ دارد و باعث درمان ناراحتی پوست وناخن شده از ترک خوردگی پوست لبهاو دست ها جلو گیری می کند ودرهضم کربوهیدراتها انواع چربی وپروتئین کمک می کند .

منابع:

شیر-پنیر-ماست-جگر-خمیرمایه- برگهای سبز-سبزیجات-ماهی و تخم مرغ این ویتامین را بوسیله میلی گرم اندازه گیری می نمایند و مقدار مصرف روزانه برای میانسالان2/1-7/1میلی گرم می باشد و برای اکثر بزرگسالان 5/2-7/1میلی گرم توصیه می شود اما تا 10میلی گرم توصیه می شود اما تا 10 میلی گرم و یا بیشتر خطری در بر ندارد. 

خطرات:

اثرات سمی آن نسبتا خفیف بوده و عبارتند از:خارش –سوزش و تحریک پوست.    

 

 

(نیاسین)B3ویتامین

این ویتامین محلول در آب،اگر به مقدار متعادل مصرف شود،می تواند به درمان نارسائیهای قلبی کمک کند.

منافع:

این ویتامین باعث پائین آوردن میزان کلسترول و تری گلیسرید در خونافرادی که کلسترول تری گلیسرید بالا دارند،می شود و انسان را در مقابل بیماری های قلبی حفظ می کند.آزمایشات انجام شده ثابت کرده است که نیاسین خیلی بیشتراز سایر داروهای گران قیمت در پائین آوردن کلسترول مؤثر بوده و ممکن است باعث پائین آوردن فشار خون شود و نیز انسان را در مقابل بیماری دیابت نوع دوم حفظ کند.بعضی از پزشکان موفقیت حیرت انگیزبه کار بردن نیاسین برای از بین بردن درد های میگرنی را گزارش کرده اند به هر حال به نظر می رسد که این ویتامین در آغاز حملهی میگرنی مؤثر بوده است.

منابع:

گوشت،گوشت پرندگان و ماهی 

 

میزان مصرف:

شورای تحقیقات ملی اظهار می کندکه روزانه 19-13 میلی گرم برای بزرگساالان 13-9 ملی گرم برای بچه های 10-1 ساله و 6-5 میلی گرم برای نوزادان قابل تجویز است.  

پزشکان می گویند،با خوردن روزانه 100-20 میلی گرم،شما می توانید از سلامت کافی بر خوردار شوید.اما توجه داشته باشید که خوردن بیش از این مقدار باید زیر نظر متخصص باشد.

خطرات:

ممکن است باعث استفراغ،سر درد،گرفتگی غیر ارادی عضلات،اسهال،بیحسی و تپش تند قلب شود.و باعث آنچه که سرخی نیاسین می گویند(یعنی سرخ شدن و گرم شدن)شود و این سرخی و گرمی معمولأدر صورت،گردن وشانه به وجود می آید.اگر به این نشانه ها بر خورد نمودید،فوراًمصرف ویتامین (3ب)را قطع کنید.

توجه:

نیاسین بیشتر از سایر ویتامین ها نیاز دارد که همراه با ویتامین های دیگر مصرف شود مصرف تنهای این ویتامین مناسب نیست.این ویتامین را می توانید با یک کپسول مرکب از مواد معدنی-ویتامین و یا (ب)کمپلکس مورد استفاده قرار دهید.

B6ویتامین

ویتامین (6ب)نقش عمده ای در رشد سلولی بازی می کند اهمیت بیشتر آن مربوط به تولید سلولهای گلبول سرخ،اسید کلرید ریک و سایر عوامل هضم می باشد.نقش تعیین کننده ای در سیستم ایمنی و پادتن و سلول های مبارز بدن دارد پیرید کسین اثر عمیقی در سیستم عصبی داردو مشاهدات اخیر نشان داده که ممکن با بروز سرطان مبارزه کند این ویتامین محلول در آب می باشد و ظرف مدت هشت ساعت ترشح می شود.

این ویتامین برای درمان مبتلایان به پلاگراوکسانیکه گرفتار انقباضات ماهیچه ها هستند و زنان باردار تجویز می شود.

در (6ب)ملاس سیاه،ماهی،زرده تخم مرغ یافت می شود .

  

منافع:

بدن و سیستم ایمنی را تقویت نموده و انسان را در مقابل سرطان حفظ می کند.آزمایشاتیکه روی حیوانات صورت گرفته نشان میدهد،ویتامین

(6ب)می تواند رشد سلولهای سرطانی را کند و یا متوقف سازد در آزمایشی که روی بدن انسان صورت گرفته آشکار گردید که این ویتامین می تواند مستقیماٌ روی سلولهای مرگ آفرین و بد خیم سرطان پوست اثر گذارد.مصرف روزانه چهار بار از این ویتامین به مدت سه هفته،

اندازه غده سرطانی را کوچک کرده است و نیز نشان داده شده که از انقباضات قبل از زایمان تا حدودی جلوگیری می کند و از درد آنها می کاهد.آنهائئ که از بیماری دیابت رنج می برند،در صورت مصرف ویتامین (6ب)،به انسولین کمتری نیاز دارند.بیماری درد مچ دست یک بیماری دردناکی است و میلیون ها نفر از افرادی که با کامپیوتر کار می کنند را آزار میدهد،برای مقابله با این بیماری مصرف روزانه(200-100)میلی گرم ویتامین (6ب)،توصیه شده است.ممکن است بر طرف شدن علایم،سه ماه طول بکشد،اما اکثر مردم تحمل این دوره را بر عمل جراحی و یا تزریق دارو های مبارز ترجیح می دهند.این ویتامین یک مدرطبیعی بوده و از انباشتگی آب و نفخ جلوگیر می کند.انقباض عضلات را کاهشش داده و از بیحس شدن انگشتان و بی نظمی اعصاب جلوگیری می کند.

منابع:

دانه های کامل،نوشیدنی های تخمیر شده،جگر،قلوه،کلم،شیر،تخم مرغ و گوشت گاو.نوع تجارتی آن در قرصهای 500-50 میلی گرمی عرضه می شود،بیش از 50میلی گرم در روز مصرف نکنید.

خطرات:  

10-2 میلی گرم در روز ممکن است خسارات عصبی وارد کند.

اگر سستی در دست و یا پاها عدم استحکام در راه رفتن مشاهده کردید ازخوردن آن پرهیز کنید.

(کوبالامین)Bویتامین12

این ویتامین را ویتامین زاینده انرژی می نامند،اگر چه در گذشته بعضی از پزشکان ادعای اینکه این ویتامین نوشابه مقوی طبیعت است را رد کرده اند،اما مشاهدات اخیر در مورد اثرات مفید (12ب)

انکار ناپذیر است.آزمایشات بسیار حساس و دقیق اخیرنشان داده است که مردمان امروزی،خیلی بیشتر از قبل دچار کمبود این ویتامین (12ب)می باشند. این ویتامین یک عنصر تفکیک نا پذیراز انساج عصبی بشر می باشد.

 هیچکس تا کنون با این نظریه مخالفت نکرده است.اما یافته های قطعی امروزی بیانگر این واقعیت است که ویتامین 12(ب) اثرات ضد سرطانی دارد و ممکن است اثرات بالقوه مخرب موادی که به غذا اضافه می کنند را کاهش دهد به مقدار کم، خیلی مؤثر است.آن قدر که مصرف آن را به میکرو گرم اندازه گیری و تجویزمی کنند و غالباًًدستور مصرف آن،کمتر از میلی گرماست.

این ویتامین از ویتامین های مهم بوده و تجویز آن به مقدار یک میکروگرم در شبانه روز مؤثر می باشد و کم خونی مهلک عود کننده را برطرف میسازد.در بدن حیوانات تا آن حد ذخیره می باشد که کمبود آن را به طور مصنوعی نمی توان ایجاد کرد(برای آزمایش

موشها را از ویتامین محروم می سازد.در نسل آنها اثرش ظاهر

می شود)،چنین به نظر می آید ویتامین (ب)دوازده،ساخته شده توسط میکروبهای روده جذب بدن می گرددزیرا در هنگام کمبود این ویتامین،حیوانات مدفوع خود را می خورند ...

در تمام کم خونیهای مگالوماکرو سیتر(کم خونی درهنگام بارداری)

مگالوپلاستیحاصله بعد از عمل کردن معده و برداشت قسمتی ازآن،کم خونی مگالوپلاستیک نوزادان،کم خونی غذائئ حاصله ازخوردن شیر بز، کم خونی حاصله ازکمبود غذا،بیماری اسپروکودکان و اسپرو مناطق گرم،تورمزبان غذائئ،اختلال در نشوونما در اثر کمبود خوراک این ویتامین را تنها و یا توأمبا اسید فولیک تجویز می نمایید.

منافع:

به بدن انرژی داده و باعث افزایش رشد می شود.ودر بچه ها باعث افزایش اشتها می گردد.اگر به مقدار مناسب مصرف شود،به وسیله تشکیل و تولید مجدد گلبول های سرخ،از کم خونی جلوگیری می کند.

گزارشاتی که در مجله پزشکی جهان آمده بیانگراین واقعیت است که افراد مبتلا به بیماری های ویروسی و میکروبی را زود تر بهبود

می بخشد.حتی به علت خواصی که دارد،برای جراحی بسیار خوب است.

ممکن است باعث تمرکزبیشتر،تقویت حافظه و موازنه روحی شود و بی نظمی های عصبی را کاهش دهد.آزمایشات نشان می دهد،افرادی که از ضعف و کاهش و قدرت راه رفتن رنج می برند و افرادی که حافظه خود را از دست داده اند با ویتامین 12(ب)به خوبی بهبودی پیدا می کنند.تحقیقات اخیر نشان داده است که به طور مؤثر،رشد سلول های اولیه سرطانی را در ریه سیگاری ها کاهش می دهد.

ویتامین 12(ب)می تواند از آلرژی به سولفیت ها که موادافزودنی متداول به غذا ها بوده و برای آسم مضر می باشن،جلوگیری کند.

منابع :

گوشت گاو،ماهی ،محصولات لبنی،اعضاء داخلی بدن حیوانات مثل جگر و تخم مرغ.

خطرات:

حتی در مواقع مصرف زیاد مسمومیت نشان نداده است.گیاه خام خواران که از مصرف محصولات لبنی و تخم مرغ استفاده نمی کنند باید به طور منظم ویتامین 12(ب)مصرف نمایند و آنهائئ که الکل مصرف می کنند مقداری زیادی از این ویتامین را از دست می دهند.

Cویتامین

از سال 1750دانشمندان می دانستند که ویتامین(ث)از ایجاد بیماری های سخت جلوگیری می کند.

ملاحان بریتانیائئ که ماههای زیادی روی دریا زندگی می کردند و دسترسی به میوه و سبزیجات نداشتند،مستعدابتلابه بیماری اسکوربوت بودند.این بیماری سبب زخم خوب نشدنی،خونریزی لثه پوست خشن و لکه دارو کاهش ماهیچه می شد از زمانی که ملاحان توانستند لیمو مصرف نمایند میزان ابتلا به بیماری کم شد.

بیماری اسکور بوت بیماری زمان های گذشته و قدیم نبود چون پدران ما دسترسی به مواد غذائی تازه و طبیعی داشتند افراد مسن و افرادی که بیماری مزمن دارند مستعد ابتلا به این بیماری میباشند اما حلقه ارتباط بین ویتامین(ث)و سیستم ایمنی بدن به اواخر قرن بیستم مربوط می شود بر اساس برخی از مطالعات که صورت گرفته 75%از بیماران سرطانی از کمبود ویتامین (ث)رنج می برند ویتامین(ث)نقش اساسی در تشکیل گلوژن و اتصال سلولها به یکدیگر را دارا می باشند و برای رشد و نمو مرمت و کمال لثه ها،رگها ،استخوان ها و دندانها ضروری است این اطلاعات همچنین نشان می دهد که ویتامین (ث)می تواند به آسم،بهبودی زخم ها و محافظت بدن در مقابل بیماری های قلبی کمک کند .

سیگاری ها به مقدار بیشتری ویتامین (ث)نیاز دارند زیرا یک عدد سیگار 25تا100میلی گرم ویتامین (ث)مواد غذائی را از بین می برد دکتر لینوس پاولینگ که دو بار برنده ی جایزه نوبل شد دانشمندی است که سه دهه را صرف مستند کردن اثرات ویتامین(ث)در بدن وجلوگیری و تسکین سرما خوردگی و جلوگیری معالجه سرطان نموده است پیروان مکتب ارتودوکس با نظر او مخالفت کرده اند ولی دکتر پاولینگ هرگز ازاعتقادش نگذشه است.دکتر هندلرراه وسط را

پیشه کرده و می نویسد،تا زمانی که مشاهدات ما به کمال نرسیده می توان گفت ویتامین(ث)سرما خوردگی را معالجه می کند واز بروز سرطان جلوگیری می نماید ولی سرطانی را که ریشه دوانیده است نمی تواند معالجه نماید.

مطالعات مردمی نشان داده است که بین ویتامین (ث)و سرطان ارتباط مستقیمی وجود دارد.

محققینی وجود دارند که می گویند مقدار زیاد ویتامین (ث)می تواند باعث سنگ کلیه و مفاصل شود اگر سابقه سنگ مفاصل و کلیه دارید باید قبل از خوردن ویتامین (ث)با پزشک تماس حاصل نمایید.

ویتامین (ث)ممکن است باعث اسهال برای بعضی از اشخاص بشود 

مقدار مصرف در افراد مختلف متفاوت است .اگر ناراحتی بر طرف شد،آن را قطع کنید.مقدار زیاد ویتامین (ث)ممکن است در نتیجه آزمایش لابراتواری اثرگذارد. و در نشان دادن خون پنهانی در مدقوع که بدان وسیله پزشکان می توانند سرطان روده بزرگ را تشخیص دهند اثر گذارد.و ممکن است در نشان دادن قند افراد دیابتی اثر گذارد

هر زمان که آزمایشات لابراتواری داشتید،هر نوع ویتامین و مواد معدنی و داروهائی را که مصرف می کنید،به پزشک خود بگویید.

Dویتامین

پوست بدن زمانی که در معرض نور مستقیم قرار می گیرد می تواند ویتامین (د)تولیدمی کند .فقط پانزده دقیقه نور آفتاب کافی است تا کلیه نیازهای شما را بر طرف کند.متأسفانه روز های زمستانی با آسمان خاکستری و تیره،تولید ویتامین (د)را گاهی اوقات کم و یا حذف می کند.همین کار را دود و هوای آلوده انجام می دهد.این ویتامین محلول در چربی در مواد غذائی خیلی کم است.و از آن دسته ویتامین هائی است که کبد در خود ذخیره می کند به این علت در مصرف مکمل های غذای باید دقت کرد.زیرا خوردن زیاد آن می تواند به بدن آسیب وارد کند.یکی از منابع معمولی ویتامین (د)شیر می باشد.علت آن این نیست که شیربه طور طبیعی ویتامین (د)دارد،بلکه به خاطر این است که مقداری ویتامین (د)ه شیر اضافه می شود.

منافع:

اخیراٌبه وسیله تحقیقات متوجه شده اند که ویتامین (د)چقدر اهمیت دارد.مطالعاتی که در دانشگاه جان ها پکینز و دانشگاه کالیفنیا در سن دیگو صورت گرفته نشان می دهد که برای جلوگیری و معالجه بسیاری از سران ها مؤثر می باش.ارتباط مستقیمی بین مصرف کم مواد غذائی دارای ویتامین (د)و کلسیم،باسرطان روده بزرگ موجود است،همچنین نشان دادهاندبیشترینسرطان در منطق جغرافیائی که کمترین مقدار نور طبیعی خورشید دریافت می شود،دیده شده است.

فرم ویتامین (د) فعال(کالسی ترول)نامیده می شود که در لوله آزمایش،برای کاهش رشد سرطان سینه،سرطان پوست،لنف و روده بزرگ توانائی نشانداده است.محققین اکنون معتقد هستند که ویتامین (د) می تواند قدرت ایمنی بدن را افزلیش دهدوحفاظت ویژه ای درمقابل سل نماید.این بیماری برای مدتی در ایالات متحده آمریکا به فراموشی سپرده شده بود ولی اینک مدتی است که شایع شده است ویتامین (د) می تواند انسان را در مقابله پوکی استخوان و پوسته شدن پوست بدن حفظ کند.

منابع:

روغن کبد ماهی،ساردین ها ،ماهی آزاد،تون و محصولات لبنی،اشعۀ طبیعی نور خورشید.

خطرات:

مصرف زیاد ویتامین (د)می توند سمی باشدو ممکن است باعث افزایش کلسیم در خون شودافزایش کلسیم در خون موجب دل بهم خوردگی،استفراغ،بی اشتهائی،یبوست و ضعف قدرت حیاتی،و کاهش درک،فشار خون بالا،حتی ناراحتی کلیه و بی هوشی،و بالاخره مرگ می شود.

(توکوفرول)Eویتامین

این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد،سلول های چربی،قلب،ماهیچه ها و دستگاه تولید مثل ذخیره می شود.اولین عمل آن تقویت سیستم عصبی و تولید انرژی است.

این ویتامین یک ماده ضد اکسیدان می باشد و اثرات منفی رادیکال های آزاد را از بین می برد.در این زمینه این ویتامین ارتباط نزدیکی با ویتامین (ث)و(آ)و ماده معدنی سلنیوم دارد و عمل و اثر هر یک از آنها را افزایش می دهد.

مطالعات انجام شده این اعتبار را به ویتامین (آ)داد که توانائی جلوگیری و معالجه بیماری های قلب و انواع سرطان،ناراحتی های جسمی،ورم انساج و بیماری های سینه (غیر سرطانی )را دارد.

گفته شده که باعث زیبائی پوست،افزایش قدرت جنسی وتوان ورزشی می شود.

منافع:

این ویتامین از ناراحتی های عصبی جلوگیری نموده آنها را معالجه می کند.این بیماری با ناراحتی های ماهیچه ای مشخص می شود .هر وقت این علایم ظاهر می شود،مراقبت پزشکی ضروری است.

درمان با این ویتامین بر اساس شریط،تغییر می کند و اگر تصور می کنید که علایم فوق در شما وجود دارد به پشک خانوادگی مراجعه کنید.این ویتامین،اثرات عمیقی در معالجه ناهنجاری های عصبی و یا بیماری های (حرکت های غیر ارادی – وگرفتگی عضلات)دارد.عده ای اعتقاد دارند که این ویتامین ممکن است نقشی در آرام کردن و یا تسکین بیماری پارکینسون داشته باشد.

اخیراٌاطلاعات گستر ذهای در زمینه اثرات این ویتامین روی سیستم ایمنی کسب کرده ایم.این سیستم دارای مواد شیمیائی بخصوص است از جمله (پرستاگلاندین)که غشاء سلول را از تهاجم ویروس و یا میکروب حفظ و تولید پادتن را تحریک کرد و از عکس العمل رادیکال های آزاد جلو گیری می نماید.این ویتامین بیماری های قلب را بی اثر می کند.مطالعات اخیر نشان داده است که این ویتامین باعث کاهش درد و ناراحتی پاشنه پا می شود.تحقیقات دیگر نشان داده است که این ویتامین می تواند کلسترول را در سطح مطلوب نگه دارد این مقدار کلسترول برای بدن مفید است.

آزمایشات نشان داده است که می توان خون را رقیق نموده و از لخته شدن آن که باعث ایجاد کرونری می شود،حفظ نماید.

در دفع اوره نقش داشته و می تواند از فشار خون بالا جلوگیری نماید.با همکاری ویتامین (آ)شش ها را در مقابل آلودگی هوا حفظ می نماید.

 شفاو بهبودی زخم ها را سرعت می بخشد بدون این که  Eویتامین 

جای آن بعد از بهبودی روی پوست باقی بماند.

منابع:

جوانه گندم،سویا،برگ های سبز،روغن گیاهی،کلم،جوانه ها،اسفناج،

تخم مرغ 

خطرات:اصولاًسمی نیست.

اسید فولیک:

بسیاری این ماده را ویتامین سیگاری ها می نامند این عضو خانواده

 اساسی است .RNAوDNAب ای ترکیب Bویتامین

آن را می توان ماده زندگی نامید زیرا در تشکیل گلبول قرمزکمک می کند و برای تقسیم صحیح سلول ضروری است.نمی توان از قند و آمینواسیدها بدون آن استفاده نمود و در متابولیسم پروتین مؤثر است رژیم غذائی نا متعادل و مصرف الکل بزرگترین دشمن این مواد غذائی میباشد. 

منافع:

تحقیقات اخیر نشان داده که اسید فولیک از بروز پاره ای از سرطان ها جلوگیری می کند محققین اینستیتوی ملی سرطان در دانشگاه الاباما ارتباط تنگا تنگی بین مصرف آن و کاهش سرطان شش یافت اند. آنها دریافته اندکه مقدار زیاد اسید فولیک،تعداد سلول های سرطانی غیر عادی که باعث سرطان شش می شوند را کاهش میدهد.(بخصوص سیگاری هاوعکس آن نیز صادق است،یعنی افرادی که دچار کمبود فولاسین هستند ممکن است به سرطان شش مبتلا شوند.به هر حال،این بدان معنی نیست که اسید فولیک می تواند آسیب های سیگار کشیدن را جبران کند.آن را نباید یک کپسول سحرآمیز به حساب آورد.تحقیقات دانشگاه ورمونت کشف نموده که اسید فوتیک می تواند از خسارت کروموزمی که احتمال ریسک را زیاد می کند،جلوگیری نماید.تعقیقات مردمی ثابت نموده است که اسید فولیک مکمل،در طول بارداری می تواند از نقایص تولد،بخصوص ناهنجاری که مسبب عقب افتادگی ذهنی است،جلوگیری کند.اسید فولیک پوست را زیبا تر و از زخم های دهان جلوگیری کرده و کم خونی را بر طرف می نماید.

منابع:

برگ های سبزسبزیجات،هویچ ،پرتقال،طالبی،زردآلو،کدو،اکادو،لوبیا 

برنج،مخمر،گندم کامل،آردگندم سیاه و جگر.

خطرات: 

مصرف زیادآن در دراز مدت،آثار سوئی نشان نداده است.

کسانی که در روز،دو گرم یا بیشتر ویتامین(ث)مصرف می نمایند و افرادی که دارو های ضد حمله به طور منظم مصرف می کنند از قبیل دیلانتین،استرژن،فنوباربیتال و یا آسپرین باید مقدار اسید فولیک را افزا یش دهند.

(منادیون)Kویتامین

این ویتامین محلول در چربی که اطلاعات کمی در باره آن داریم یک وسیله طبیعی جلوگیری از خون ریزی می باشد.برای تشکیل پروترومبین که یک ماده شیمیائی برای لخته شدن خون است لازم و ضروری میباشد.

این ویتامین به طور گسترده ای در زنجیره مواد غذائی وجود دارد و کمبود آن در بدن به ندرت ملاحظه می شود و گاهی داروها مانع جذب آن می شود.مصرف زیاد آنتیبیوتیک خوردنی کلسترامین روغن معدنی دیلاتین ضد تشنجی و فنوباربیتول از آن جمله می باشند.چیزهائی که ممکن است باعث کاهش این ویتامین شوندعبارتند از:رژیم غذائی با کالری کم و تغذیه از طریق سیاهرگ در زمان بستری شدن در بیمارستان.لک های کم رنگ سیاه و آبی روی پوست،نشانه های کمبود این ویتامین می باشد.  

منافع:

از خونریزی احشاء روده و از خونریزی زنانه جلوگیری می کند و باعث افزایش لخته شدن خون می گردد.اخیراٌ دانشمندان توانسته اند کشف کنند که باعث جلو گیری سرطان و پوکی استخوان نیز می شود

آزمایشات لابراتواری نشان داده است که می تواند سرطان تخمدان،

روده بزرگ،معده،کلیه و شش را از بین ببرد و همچنین آثار درمان های زیان بخش با دارو های شیمی درمانی ضد سرطان را از بین ببرد این مبارزه،باعث شده که این ویتامین را جزخانواده ویتامین های مبارز با سرطان از قبیل ویتامین های(د)(ث)(12ب)(6ب)(آ)و اسید فولیک و مواد معدنی از قبیل کلسیم و سلنیوم به حسا آورند مطالعاتی که درژاپن و انگلستان صورت گرفته نشان می دهد که این ویتامین باعث کاهش ناراحتی استخوان می شود و از نازک شدن استخوان و شکستن خود بخودی آن جلوگیری می نماید.این وضعیت استخوان،گونه ای از پوکی استخوان می باشد.

منابع:

ماست،یونجه،زرده تخم مرغ،روغن سویا،روغن کبد ماهی و سبزیجات

خطرات:بیش از 500میکروگرم مصرف وزانه،ممکن است باعثعکس العمل آلرژیکی از قبیل جوش،قرمزی و خارش شود.

  • اشتراک گذاری
تبلیغات
ارز دیجیتال
نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش
موضوعات
تبلیغات
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات متنی
تمامی این سایت متعلق به شماست