| دوشنبه 04 تیر 1403

پورتال جامع دلتا

تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران
دسترسی آسان به بخش های سایت
بروز حساسیت در مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی

اگر از آن دسته از خانمهایی هستید که دایم در داروخانه ها و فروشگاههای لوازم آرایشی و بهداشتی سیر می کنند،حتما" هر روز انواع و اقسام لوازم آرایشی و بهداشتی از کرم ضد آفتاب گرفته تا انواع ماسکها را می بینید که به تازگی به بازار عرضه شده اند.متاسفانه بیشتر خانمها از این مواد انتظار معجزه دارند ،در حالی که این مسئله همیشه مصداق ندارد و حتی در بعضی مواقع این مواد باعث بروز واکنشهای آلرژیک در فرد می شوندوحساسیت ایجاد میکنند و ضرب المثل آمد ابرویش را درست کند چشمش را هم کور کرد را به یاد می آورند.ادمه این مطلب را که ترجمه ای است از خانم فرشته آل علی در دو یا سه نوبت می نویسم که امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد.

شما درباره حساسیت به این مواد تا چه اندازه آگاهی دارید؟

متاسفانه بعضی لوازم آرایشی،ضدآفتابها،موادآرایشی و بهداشتی ناخن و مو و ... باعث بروز حساسیت در پوست افراد میشوند که به آن درماتیت تماسی می گویند. گاهی از اوقات اثرات ناشی از این حساسیت درست در ناحیه ای که ماده مورد نظر مصرف شده بروز نمی کند و به این دلیل تشخیص آن را با مشکل مواجه می کند. شاید این روزها شما هم با برخی از این محصولات مواجه شده باشید که روی آن برچسب هیپوآلرژن (محصولات با حساسیت کم) به چشم می خورد ولی متاسفانه بررسیها نشان میدهند مصرف مواد حاوی این برچسبها هیچ تضمینی برای عدم حساسیت به ماده نیست ،البته معمولا" موادی که روی آنها نوشته شده است تماما طبیعی ،کمتر مشکل ساز می شوندو احتمالا استفاده از آنها مناسب تر است.

مشکل کجاست؟

مشکل درست در نقطه مصرف این مواد است. با مصرف این مواد،بعضی افراد دچار درماتیت تماسی می شوند که در اصل یک نوع واکنش آلرژیک است. مثلا" استفاده از این مواد ممکن است باعث خشکی و قرمزی پوست شود و حتی گاهی اثرات وزیکولی(ضایعاتی شبیه جوشهای کوچک)روی پوست او ظاهر می شود که درنهایت حالت پوسته پوسته یا پینه ای پیدا می کند. گاهی این وزیکولها به نواحی دیگر بدن هم گسترش می یابد.مثلا"ممکن است تمام دست ،کل صورت و پلکها را درگیر کنند.اثرات خارش دار یا اگزما نادر نیستند و بسته به قدرت ماده حساسیت زا ممکن است این اثرات به صورت خفیف تا شدید بروز کنند. واکنش حساسیتی به این مواد تا زمانی که از آنها استفاده می شود ادامه داشته و روز به روز بدترهم می شود.

چه موادی مقصرند؟

هر نوع ماده آرایشی و بهداشتی که فکرش را بکنید از لوسیونها ،کرمها،مرطوب کننده ها،ضد آفتاب و انواع شامپوها گرفته تا مواد آرایشی مو و ناخن،همه و همه میتوانندباعث واکنش حساسیتی شوند.در بیشتر موارد مقصر اصلی ،مواد نگهدارنده ای است که در این لوازم آرایشی و بهداشتی وجود دارد.هر ماده آرایشی و بهداشتی که حاوی آب باشد برای اینکه از رشد باکتری و قارچ در آن جلوگیری شود به ماده نگهدارنده نیاز دارد.ازمیان موادنگهدارنده فرمالئید ماده ای است که بیشتر از همه باعث حساسیت می شود.ماده کاترنیوم 15 و متیل دی پروموکلوتارونیتریل ،نگهدارنده های حساسیت زای دیگری هستند که در کرمها ، لوسیونها و مرطوب کننده ها استفاده می شوند. مواد معطری که در این محصولات استفاده می شوند هم چندان بی تقصیر نیستند و حتی اگر این مواد معطر ،گیاهی باشند باز هم احتمال بروز حساسیت وجود دارد. لوازم آرایشی و بهداشتی قدیمی و کهنه هم باعث ایجاد مشکل می شوند ، ولی چون معمولا" مصرف کننده بلافاصله از کهنه بودن آن مطلع می شود آن را مصرف نمی کند و مشکلی پیش نمی آید.

موها

معمولا" موها بدلیل اهمیتی که در زیبایی دارند زیاد دستکاری می شوند. شایع ترین علت حساسیت در مصرف مواد آرایشی مو ، رنگ موست. معمولا" رنگ موهایی که حاوی ماده شیمیایی پارافنلین دی آمین هستند بیشتر حساسیت می دهند.

رنگ موهای نیمه دایم یا موقت نیز به رنگ موهایی دایمی ترجیح دارند، زیرا این ماده شیمیایی در آنها وجود ندارد. فر زدن مو هم گاهی مشکل ساز است. در فرهای طولانی مدت از موادی استفاده می شود که در آنها ماده شیمیایی گلیسیریل تیو گلیکو لات وجود دارد که حساسیت زاست.مواد فر که حاوی آمونیوم تیو گلیکولات هستند به دیگر مواد مخصوص فر ارجحیت دارند و کمتر مشکل ساز می شوند.

 

ناخن

متاسفانه مواد شیمیایی موجود در لاک،برق لاک و ناخن مصنوعی بسیار حساسیت زا هستند. در ناخنهای مصنوعی ماده ای شیمیایی به نام آکریلات وجود دارد که دردسر ساز است. این ماده شیمیایی در چسب مربوط به ناخنهای مصنوعی وجود دارد.جالب اینجاست که شما انتظلر دارید این حساسیت را در ناخنهای خود ببینید در حالی که این حساسیت در پلک، دور دهان و نواحی گردن شما پیدا می شودو شما را غافلگیر می کند، در حالی که پوست اطراف ناخن و انگشتان کاملا" سالم است. یعنی این مواد شیمیایی هنگام تماس ناخن با پلک، دور دهان و گردن ، این نواحی را مبتلا می کنند.

درمان

هترین درمان در این مواقع ، قطع مصرف ماده مورد نظر است. اگر نمی دانید به کدامیک از این مواد حساسیت دارید با آزمایش مقداری کمی از آنها روی پوست متوجه می شوید.در ضمن فراموش نکنید که کلمات بدون حساسیت،ضد حساسیت،یا با حساسیت کم کاملا" بی معنی است و هیچ شرکتی در دنیا نتوانسته چنین محصولاتی را تضمین کند.

چه باید کرد؟

اگر به ماده ای حساسیت نشان دادید حتما" مواد شیمیایی و سازنده آن را بشناسید. ممکن است این مواد در دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی هم وجود داشته باشد و همان واکنش را ایجاد کند.از مصرف لوازمی که در آنها مواد نگهدارنده ای مثل فرمالئید یا متیل دی برومو گلوتارنیتریل وجود دارد، پرهیز کنید. لوازمی که در آنها مواد شیمیایی با نام پارابنر وجود داشته باشد یا لوازمی که فاقد مواد معطر هستند نسبت به دیگر مواد برتری دارند و توصیه می شود آنها را استفاده کنید.

نکته :

از این به بعد هر وقت یک ماده آرایشی و بهداشتی جدید مثل یک کرم جدید را خریدید پیش از اینکه آن را در دست و صورت خودتان استفاده کنید مقدارکمی از آن را روی بازوی خود بمالید.اگر تا 24 ساعت پوست ناحیه بازوی شما به این ماده حساسیت نشان نداد یعنی اینکه احتمالا" شما به آن حساسیت ندارید.

حساسيت، شايع‌ترين عارضه

حساسيت شايع‌ترين عارضه لوازم آرايشي تقلبي است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلي كه ماده آرايشي استفاده شده ، شايع‌ترين شكايات مصرف ‌كنندگان است. معمولا چنين افرادي به متخصص پوست مراجعه نمي‌كنند و خودشان از مصرف آن محصول خاص خودداري مي‌كنند. ساير علائم شايع عبارتند از: قرمزي، تورم، خارش و تاول‌هاي آبدار. عوارض جانبي ديگري كه مي‌تواند در اثر استفاده از لوازم آرايش روي ‌دهد شامل كهير، عفونت پوست، عفونت ريشه مو، تغيير رنگ پوست، آكنه (جوش‌هاي غرور جواني)، تغيير رنگ و صدمه به ناخن و مو است.

 

عطر، سردسته حساسيت‌زاها

جالب است بدانيد عطرها و مواد خوشبوكننده شايع‌ترين علت ايجاد حساسيت پوستي در مواد آرايشي (حتي مرغوبترين انواع آن) هستند. دكتر محسن باستاني اعتقاد دارد با توجه به قدمت برخي از كارخانجات خارجي در توليد مواد معطر و ادكلن و ناتواني كارخانجات داخلي در رقابت با محصولات خارجي، اين مواد مهم‌ترين اقلام بهداشتي و آرايشي قاچاق شده در كشور است.

مشاور معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت با اشاره به انواع بيماري‌هاي پوستي و حساسيت‌هاي جلدي در اثر استفاده از عطرهاي قاچاق تاييد نشده مي‌گويد: <به رغم شكايت‌هاي صورت گرفته در اين ارتباط به دليل بي‌هويت بودن اين قاچاقچيان هيچ پيگيري مطلوبي نمي‌توان ‌كرد.>

كچلي براي هميشه

رنگ مو يكي از بحث بر انگيزترين اقلام آرايشي است، ولي خطر حساسيت‌زايي رنگ‌هاي مو حتي در بهترين مارك‌ها وجود دارد. به همين خاطر توصيه مي‌شود كه افراد قبل از استفاده از هر رنگ مويي حتما تست پوستي انجام دهند و در صورت عدم ايجاد حساسيت اقدام به مصرف آن محصول كنند. اما در مورد رنگ مو‌هاي تقلبي اين احتمال بسيار بيشتر مي‌شود.

ريزش مو در اثر رنگ موهاي غيرمجاز تقريبا تبديل به پديده‌اي رايج شده است. دكتر عطايي مشاور معاون غذا و داروي وزارت بهداشت و درمان با تاييد اين مطلب مي‌افزايد: <در برخي موارد گزارش شده ‌كه فرد استفاده‌كننده مواد رنگ موي غيرمجاز به سبب مصرف اين مواد پياز موي سرش ‌سوخته و باعث طاسي غيرقابل بازگشت شده است، يا بر اثر مصرف لوازم آرايشي غيرمجاز تاول‌هايي بر روي پوست به وجود آمده است.>

جنون گاوي

در بحبوحه بيماري جنون گاوي اين نظريه مطرح شد كه برخي از مواد آرايشي خارجي ممكن است باعث سرايت جنون گاوي شوند. وحيد مفيد مديركل وقت وزارت بهداشت نيز با تاييد اين مطلب اعلام كرد كه برخي از اين مواد از فرآورده‌هاي دامي و حاوي <اكولاژن و ژلاتين> هستند كه ممكن است باعث سرايت عارضه جنون گاوي شوند. بايد توجه داشت كه احتمال اين مشكل در مورد لوازم آرايش‌هاي تقلبي زياد است وگرنه كارخانه‌هاي معتبر معمولا دست به چنين ريسكي نمي‌زنند.

ايدز و هپاتيت

بحث انتقال ايدز از طريق لوازم آرايشي در سال‌هاي گذشته بسيار داغ بود. در اين خصوص بايد گفت احتمال انتقال اين ويروس‌ها از طريق لوازم آرايشي وجود ندارد، زيرا ويروس ايدز در مواد آرايشي فعال و زنده نمي‌ماند و اين بيماري از اين طريق قابل انتقال نيست‌.

آكنه در انتظار شماست

بعضي مواد آرايشي داراي مقداري روغن هستند كه باعث بروز آكنه در پوست‌هاي مستعد مي‌شوند. اين مواد روغني در لوازم آرايشي غيراستاندارد به ميزان بسيار بالاتري مي‌رسد، ‌به همين دليل ايجاد جوش‌هاي سرسياه و آكنه از عوارض ‌استفاده از لوازم ‌آرايشي غيراستاندارد است. عدم تحمل

برخي از بيماران در اثر استفاده از مواد غيراستاندارد دچار عدم تحمل به مواد آرايشي شبيه آن نيز مي‌شوند و به دنبال مصرف هرگونه ماده آرايشي احساس ناخوشايندي پيدا مي‌كنند. عدم تحمل نسبت به مواد آرايشي نادر است ولي در صورتي كه ايجاد شود، مي‌تواند بسيار ناراحت‌كننده باشد.

آفلاتوكسين

آفلاتوكسين‌ها مواد توليد شده توسط قارچ‌ها هستند كه براي حيوانات و انسان سمي هستند. آفلاتوكسين B1 شايع‌ترين نوع موجود و يكي از قوي‌ترين كارسينوژن ها (مواد سرطان زا) براي انسان محسوب مي‌شود. مصرف آفلاتوكسين توسط انسان مي تواند منجر به صدمات كبدي حاد شود.

آزمايشات صورت گرفته بر روي مواد آرايشي غيرمجاز نشان‌دهنده آن بوده كه ميزان اين ماده سمي در آنها بسيار بالاتر از حد مجاز است. اين ماده به راحتي از روي پوست جذب بدن مي‌شود.

سخن آخر

استفاده از مواد آرايشي و بهداشتي غيرمجاز، عوارض جسمي را بر ‌پوست بدن استفاده‌كنندگان اين لوازم كه اغلب آنها زنان هستند‌، ايجاد مي‌كند كه ‌برخي از اين عوارض غيرقابل جبران است. توصيه ما به شما اين است كه در انتخاب لوازم آرايش دقت بسياري به خرج دهيد و تنها به صرف ارزاني و تنوع، تن به استفاده از لوازم تقلبي و فاقد كيفيت ندهيد، چراكه در درازمدت مجبور خواهيد شد با مراجعه به دكتر پوست هزينه بسيار بيشتري براي تجديد سلامتي از دست رفته‌تان صرف كنيد. مطمئن باشيد اگر مي‌خواهيد فكر اقتصادي داشته باشيد در اين بازار بسيار متحمل ضرر خواهيد شد‌! كيفيت لوازم آرايشي ايراني شايد نتواند با مارك‌هاي معروف دنيا رقابت كند؛ اما اگر شما به دنبال اجناس ارزان هستيد بهتر است از لوازم آرايش ايراني كه در ايران توليد شده، تحت نظارت وزارت بهداشت بوده و از ايمني لازم برخوردارند، استفاده كنيد.

لوازم آرايش و پيری زودرس

مصرف بیش از حد معمول لوازم آرایش ضمن ایجاد حساسیت، لك، جوش و آكنه درپوست باعث چروك شدن آن و پیری زودرس در افراد به خصوص خانم ها می شود.

یك متخصص پوست و مو درخصوص مصرف لوازم آرایشی و تأثیر آن بر پوست صورت ضمن تأكید بر لزوم تناسب آرایش با شرایط كاری و فرهنگی همچون متناسب بودن با پوست هر فرد، می گوید: لوازم آرایشی متناسب با نوع پوست هر فرد (خشك، معمولی و چرب) باید انتخاب شود؛ همچنین توجه به كیفیت این لوازم جهت پیشگیری از بروز حساسیت های پوستی، آكنه و جوش و لك های صورت ضروریست.

مصرف مواد حاوی رنگدانه همچون رژلب و رژگونه باعث ایجاد حساسیت های پوستی می شود. كرم های گریم نیز به دلیل مانع شدن از تنفس پوست و میزان بالای مواد شیمیایی داخل آن، كرم های پرضرری هستند كه مصرف آنها عوارض بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

متخصصان استفاده از فرمول الگوریتم جوانی را برای حفظ و نگهداری پوست صورت برای همه افراد توصیه می كنند. براساس این فرمول كرم های ضدآفتاب و كرم های حاوی اسیدهای میوه كه اثر روشن كنندگی و پلینگ (لایه برداری) و ضدچروكی برای پوست دارند از سن ۱۸سالگی برای كلیه افراد توصیه می شود.

همچنین، استفاده از كرم های مرطوب كننده فاقد چربی برای افراد سنین ۳۰و ۳۵سال به بالا توصیه می شود.

استفاده از شیرپاكن برای پاك كردن آرایش پوست های خشك و استفاده از لوسیون های حاوی محلول پاك كننده و یا یك الكل ضعیف یا محلول خنثی برای پاك كردن آرایش در پوست های چرب توصیه می شود.

 

  • اشتراک گذاری
تبلیغات
ارز دیجیتال
نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش
موضوعات
تبلیغات
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات متنی
تمامی این سایت متعلق به شماست